Link do strony gdzie można sprawdzić dotychczas otrzymaną pomoc
Informacja dla Beneficjentów pomocy przewidzianej w art. 15gga Ustawy Covid-19
W związku z wejściem w życie z dniem 19 grudnia 2020 r. przepisów ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która znowelizowała ustawę z dnia 2 marca 2020 r. (ustawa COVID-19), wprowadzony został w art. 15gga nowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców - dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników.
Dofinansowanie wynosi miesięcznie 2000 zł do wynagrodzenia jednego pracownika z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy i przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych.
Zgodnie z art. 15zzzh ustawy COVID-19, świadczenia na rzecz ochrony miejsc, o których mowa w art. 15gga będą stanowić pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, udzielaną zgodnie z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19.Dla uznania udzielonej pomocy, jako pomocy publicznej, która nie jest traktowana jako pomoc de minimis, konieczne jest uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej programu pomocowego obejmującego m.in. pomoc udzielaną na podstawie art. 15gga, jako pomoc publiczną mającej na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce. Na akceptację tę oczekujemy.
Aby jednak umożliwić przedsiębiorcom niezwłoczne uzyskanie wsparcia finansowego na podstawie art. 15gga w/w ustawy - istnieje możliwość uzyskania świadczeń, jeszcze przed stosowną akceptacją Komisji. Pomoc taka może być udzielona jedynie zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis.
Przedsiębiorca, który na podstawie art. 15gga ustawy COVID-19 złożył prawidłowo wypełniony wniosek o dofinansowanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc i jest zainteresowany jak najszybszym otrzymaniem wsparcia na zasadach pomoc de minimis powinien uzupełnić wniosek o:
„Pismo w sprawie" złożone przez portal praca.gov.pl informujące o chęci uzyskania wsparcia na zasadach pomocy de minimis i zawierające oświadczenie:
Oświadczam, że podane w piśmie informacje i oświadczenia oraz informacje zawarte w załączonych oświadczeniach i dokumentach są zgodne z prawdą. Jestem świadomy (świadoma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia"
Do pisma należy dołączyć:
- „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" - druk dostępny na stronie: http://uokik.gov.pl/download.php?id=1235
- potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jaką otrzymali w roku bieżącym i w dwóch poprzednich latach
- oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie
- oświadczenie o tym, że nie otrzymał takiej pomocy w tym okresie,
- aneks do „Umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy"*)
Jeżeli przedsiębiorca nie jest zainteresowany uzyskaniem świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy jako pomocy de minimis, rozpatrzenie jego wniosku nastąpi niezwłocznie po akceptacji programu przez Komisję Europejską.
Jednocześnie informuję, że zasady przyznawania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.
Pomoc de minimis może być udzielana w ograniczonej wysokości - do 200 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych, a dla przedsiębiorstw zajmujących się drogowym transportem towarów (z wyjątkiem usług zintegrowanych) limit wynosi 100 000 EUR.
Aneks nr 1 do Umowy o Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy (pdf 265 KB)