Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności, stawiając rozwój umiejętności w centrum uwagi. Koordynatorem inicjatywy na poziomie krajowym jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Cel Europejskiego Roku Umiejętności
Pomoc w zdobywaniu odpowiednich umiejętności, aby umożliwić korzystanie z wysokiej jakości miejsc pracy oraz wspieranie przedsiębiorstw (w szczególności małych i średnich) w radzeniu sobie z niedoborami wykwalifikowanej siły roboczej w UE.Do celów szczegółowych Europejskiego Roku Umiejętności należą:
- propagowanie zwiększonych inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji,
- zwiększenie znaczenia umiejętności poprzez ścisłą współpracę z partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, przedsiębiorstwami i organizatorami kształcenia i szkolenia,
- dopasowywanie aspiracji i umiejętności obywateli do możliwości na rynku pracy, zwłaszcza tych oferowanych przez transformację ekologiczną i cyfrową oraz główne sektory wymagające odbudowy po pandemii; szczególny nacisk zostanie położony na aktywizację większej liczby osób na rynku pracy, w tym kobiet i osób młodych, zwłaszcza tych niekształcących się, niepracujących ani nieszkolących się (grupa NEET),
- zachęcanie do podejmowania zatrudnienia osób z państw trzecich, posiadających umiejętności potrzebne w UE, w tym przez zwiększenie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwienie uznawania kwalifikacji.
W jaki sposób?
Poprzez prezentowanie możliwości i działań w zakresie rozwoju umiejętności w całej Europie, poprzez wspieranie łatwiejszego uznawania kwalifikacji w wymiarze transgranicznym, zbliżanie organizacji i ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz określanie, w jaki sposób inicjatywy UE mogą pomóc.Europejski Rok Umiejętności to również nowy impuls do realizacji celów społecznych UE na 2030 r. zgodnie z którymi co najmniej 60 % dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniu, a co najmniej 78 % – mieć pracę.
Europejski Rok Umiejętności przyczyni się również do realizacji celów cyfrowych UE na 2030 r. zgodnie z którymi co najmniej 80 % dorosłych powinno posiadać podstawowe umiejętności cyfrowe, a liczba zatrudnionych w UE specjalistów od ICT powinna osiągnąć 20 mln.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Europejskiego Roku Umiejętności.
Kalendarium wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiego Roku Umiejętności.
