Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku ogłasza nabór wniosków o przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów utworzenia zakładu aktywności zawodowej w roku 2024.
Termin naboru wniosków: od 12.06.2024 r. do 12.07.2024 r.
Zasady dofinansowania ze środków PFRON kosztów utworzenia i działania ZAZ reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r., poz. 44) oraz Rozporządzenie MPiPS z dnia 17 listopada 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. z 2021 r., poz. 1934 z późn. zm.).
Podmioty uprawnione do składania wniosków
- Z wnioskiem może wystąpić gmina, powiat, fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
- Podmiot, o którym mowa w pkt 1 może utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, jeżeli:
- co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa, o której mowa w art. 10a ust. 4 ustawy, zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej;
- spełnia warunki, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r., poz. 44);
- przeznacza uzyskane dochody na zakładowy fundusz aktywności;
- uzyska pozytywną opinię starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej, z wyjątkiem przypadku, gdy organizatorem jest powiat.
- co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- Wniosek o dofinansowania kosztów utworzenia zakładu, opatrzony pieczątką organizatora i podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych organizatora wraz z załącznikami organizator składa w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku (dalej: WUP).
- Zawartość Wniosku określa §2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 listopada 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. z 2021 r., poz. 1934 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem.
- Do wniosku należy ponadto dołączyć:
- udokumentowanie posiadania środków własnych lub pochodzących z innych źródeł na sfinansowanie kosztów utworzenia zakładu aktywności zawodowej w wysokości nieobjętej dofinansowaniem;
- oświadczenie o nieposiadaniu zaległości w terminowym regulowaniu wymaganych zobowiązań wobec PFRON;
- zaświadczenie o niezaleganiu w opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne (nie starsze niż 3 miesiące);
- zaświadczenie o niezaleganiu w opłaceniu podatków (nie starsze niż 3 miesiące);
- informację o dotychczasowej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
- inne informacje i dokumenty uznane za istotne dla rozpatrzenia wniosku:
- rozpoznanie rynku zbytu na wyroby lub usługi oferowane przez zakład aktywności zawodowej (listy intencyjne odbiorców towarów lub usług),
- wykaz kandydatów (pracowników) - osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, z zaznaczeniem miejscowości – powiatu zamieszkania,
- informację nt. liczby osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego stopnia niepełnosprawności i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy,
- pozwolenie na budowę lub zgłoszenie przewidziane w przepisach prawa budowlanego,
- wykaz majątku, który stanowiłby zabezpieczenie kwoty dofinansowania kosztu utworzenia zakładu aktywności zawodowej,
- projekt planu ekonomicznego/biznesplanu w ujęciu rocznym (tj. roku, w którym planowane jest rozpoczęcie działalności gospodarczej) oraz w perspektywie długookresowej, np. 3-5 letniej.
- Do obowiązków organizatora należy uzyskanie uzgodnień, opinii i zezwoleń wymaganych przepisami szczególnymi oraz pozwolenia na budowę lub zgłoszenie wykonania robót budowlanych przewidziane w przepisach prawa budowlanego, a także w koniecznych przypadkach zapewnienie nadzoru inwestorskiego, autorskiego i konserwatorskiego.
- Koszty uzyskania pozwolenia, zapewnienia nadzoru inwestorskiego, uzyskania niezbędnych uzgodnień, opinii i zezwoleń są kosztami niekwalifikowanymi i organizator pokrywa je ze środków własnych.
- Wniosek stanowi ofertę zawarcia umowy cywilnoprawnej i jego rozpatrzenie nie podlega przepisom kodeksu postępowania administracyjnego.
- W przypadku stwierdzenia braków w złożonym wniosku, WUP wzywa do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od daty doręczenia wezwania. Nieuzupełnienie braków w podanym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
- Jeżeli wniosek spełnia określone w §2 ust. 2 rozporządzenia wymogi, WUP przedkłada go do opiniowania właściwemu staroście w zakresie potrzeby utworzenia ZAZ (z wyjątkiem sytuacji, gdy organizatorem jest powiat).
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii starosty, WUP rozpatruje wniosek pod względem prawidłowości planowanych kosztów utworzenia zakładu, z uwzględnieniem w szczególności:
- wysokości środków PFRON na dany rok;
- liczby osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
- wkładu organizatora w utworzenie zakładu.
- O wynikach oceny wniosku WUP powiadamia organizatora w terminie 30 dni od daty otrzymania opinii starosty, pismem podpisanym przez Dyrektora WUP.
Wysokość dofinansowania
Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON na utworzenie ZAZ nie może przekraczać 65% wszystkich kosztów ogółem. W ramach niniejszego naboru w roku 2024 możliwe jest dofinansowanie ze środków PFRON wyłącznie kosztów dotyczących utworzenia ZAZ. Ewentualne koszty działania planowane do realizacji w roku 2024 Organizator pokrywa ze środków własnych.
Ważne!
- Wnioski należy składać wyłącznie w formie papierowej.
- Wniosek w formie papierowej można przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub złożyć w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku przy ul. Pogodnej 22, 15-354 Białystok, w godzinach od godz. 7.30 do 15.30.
- Za datę złożenia wniosku uznaje się datę i godzinę jego wpływu do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
- Wnioski złożone poza terminem i godziną naboru określonymi powyżej będą pozostawione bez rozpatrzenia.
- O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność złożenia poprawnego pod względem formalnym i merytorycznym wniosku do wyczerpania puli środków PFRON przewidzianej w ramach naboru.
- Podmiotowi składającemu wniosek nie przysługuje procedura odwoławcza.
Dane kontaktowe ws. utworzenia ZAZ: WUP w Białymstoku, ul. Pogodna 22, 15-354 Białystok, Wydział Rynku Pracy, tel. 85 74 97 237, 85 74 97 254