Dzień ten ma przypominać społeczeństwu, że we współczesnym świecie nadal istnieje proceder handlu ludźmi, że należy podejmować działania, aby zapobiegać temu okrutnemu zjawisku.
Powszechnie proceder handlu ludźmi kojarzony jest z głównie z wykorzystywaniem, zwłaszcza kobiet, do usług seksualnych. Ale handel ludźmi to również praca przymusowa, zmuszanie do żebractwa, niewolnictwo domowe, handel narządami, tkankami i komórkami ludzkimi.
Jak powiedział były sekretarz ONZ Ban Ki-moon, „Handel ludźmi jest jednym z najbardziej haniebnych bolączek naszego świata – okrutną formą pogwałcenia praw człowieka, czyniącą z życia ludzkiego przedmiot handlu, sprzedaży, eksploatacji, nadużyć, w końcu obracającą je w ruinę. Żaden
kraj nie jest od niego wolny, a miliony ludzi są nim nadal zagrożone".
Europejskie Służby Zatrudnienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku aktywnie włączają się w działania profilaktyczne mające na celu zapobieganiu handlowi ludźmi. Doradcy EURES uczestniczą w spotkaniach z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy za granicą, w tym z młodzieżą szkół ponadpodstawowych i studentami, podczas których przekazywane są informacje na temat praw pracowniczych, poszukiwania bezpiecznej i legalnej pracy za granicą, na co zwrócić uwagę szukając ogłoszeń o pracę, co zrobić, aby nie stać się ofiarą pracy przymusowej.
Broszura - Hanel ludźmi w Polsce (oprac. MSWiA, pdf 7,15 MB)
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi - Portal o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi
www.strada.org.pl - Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada"
Krajowe Centrum Interwencyjno- Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK)