Test Innowacja w PO KL. - Wiedza Edukacja Rozwój WUP w Gdańsku - stara
Projekty innowacyjne w PO KL 2007-2013
Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej.
W ramach Programu realizowane są inicjatywy mające na celu m.in. aktywizację zawodową osób bezrobotnych i biernych zawodowo oraz zapewnienie równego dostępu do zatrudnienia osobom i grupom społecznym, które doświadczają największych trudności na rynku pracy. W poszczególnych priorytetach PO KL istnieje możliwość realizacji inicjatyw między innymi poprzez projekty innowacyjne.
Na szczeblu krajowym, powołano Krajową Instytucję Wspomagającą PO KL (KIW), której zadaniem jest wspieranie realizacji projektów innowacyjnych w ramach Programu Kapitał Ludzki.
http://www.kiw-pokl.org.pl/index.php?lang=pl
będzie zmiana na ogólnym? Będzie
Więcej informacji poniżej.
Zobacz bazę beneficjentów i produktów proj inno
Projekty innowacyjne realizowane w WUP w Gdańsku w woj. pomorskim
Raporty wypracowane w ramach projektów innowacyjnych realizowanych w WUP w Gdańsku
Celem projektów innowacyjnych jest poszukiwanie nowych, lepszych, efektywniejszych sposobów rozwiązywania problemów mieszczących się w obszarach wsparcia EFS.
Innowacja odnosi się nie tylko do obecnego stanu (wiedzy, technologii, rozwiązań), ale także korzysta z niego w aktywny sposób, czyli polega przede wszystkim na ulepszaniu tego, co już jest, ale także na tworzeniu nowych rozwiązań z istniejących już elementów, z których mogą powstać niezliczone liczby konfiguracji, a ich ostateczna forma uzależniona jest przede wszystkim od „twórcy".
W ramach projektu powstaje tzw. innowacyjny produkt, który oddziałuje na co najmniej jeden z poniższych wymiarów:
1) uczestnika projektu - nastawienie na wsparcie nowych, nietypowych grup (niekorzystających wcześniej z pomocy / otrzymujących wsparcie innego rodzaju / korzystających z podobnych, ale nieidentycznych form pomocy);
2) problemu - rozwiązanie problemu, który do tej pory nie był w wystarczającym stopniu uwzględniony w polityce państwa (nowy problem – brak narzędzi / znany problem – brak narzędzi / znany problem – narzędzia niepozwalające na rozwiązanie problemu);
3) formy wsparcia - wykorzystanie nowych instrumentów w rozwiązywaniu dotychczasowych problemów; przy czym możliwe jest tutaj także adaptowanie rozwiązań sprawdzonych w innych krajach, regionach czy też w innych kontekstach, np. w stosunku do innej grupy docelowej, a także rozwój, modyfikacja dotychczas stosowanych instrumentów w celu zwiększenia ich adekwatności, skuteczności i efektywności (nowa forma wsparcia / zaadaptowanie na potrzeby projektu formy wsparcia wykorzystywanej w innym sektorze, w stosunku do innej grupy docelowej / zmodyfikowana forma tradycyjna).
W wyniku realizacji projektu innowacyjnego powstają rozwiązania dostarczające narzędzi wykorzystywanych w różnych obszarach np. rynku pracy, na poziomie lokalnym / regionalnym / krajowym.
Część wyłonionych do wykonania projektów innowacyjnych, realizowanych jest poprzez komponent ponadnarodowy (partner ponadnarodowy), m.in. w zakresie adaptowania rozwiązań sprawdzonych w innych krajach, regionach jak i ich upowszechniania.
Powstałe w ramach projektów produkty innowacyjne, zanim zostaną udostępnione/ upowszechnione, muszą najpierw przejść etap badań i wdrożenia.
Zobacz:
ABC Innowacyjności - www.kiw-pokl.org.pl
http://www.kiw-pokl.org.pl/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=408&Itemid=275&lang=pl