Najczęściej zadawane pytania do konkursu nr POWR.01.02.01-IP.25-08-K03/18

Pytanie 1: Zgodnie z Regulaminem konkursu grupę docelową projektu stanowią „osoby młode, w tym osoby z niepełnosprawnościami, w wieku 15-29 lat, z następujących grup:
  • osoby bierne zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu – tzw. młodzież NEET, zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, które stanowią co najmniej 60% uczestników projektu,
  • osoby z następujących grup docelowych: imigranci, reemigranci, osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny, tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilno-prawnych, zgodnie z definicjami zwartymi w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 z wyłączeniem osób należących do grupy docelowej określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1."
Czy w związku z powyższym Projektodawca powinien wybierać z listy wskaźników produktu i rezultatu w generatorze wskaźniki dotyczące osób bezrobotnych, w tym długotrwale, os. długotrwale bezrobotnych oraz os. bezrobotnych niezarejestrowanych w urzędach pracy i przypisać im wartość zero („0"), czy też może po prostu nie ujmować ich we wniosku? Pytanie nasuwa się dlatego, że wśród wskaźników wymienionych na str. 23 Regulaminu znajduje się wskaźnik dotyczący osób bezrobotnych w tym długotrwale, objętych wsparciem.

Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem konkursu Wnioskodawca zobowiązany jest do określenia i monitorowania w projekcie wskaźników określonych w PO WER, adekwatnie do przedmiotu i zakresu realizowanego projektu. W przypadku objęcia wsparciem wyłącznie osób biernych zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, nie należy wykazywać wskaźników dotyczących osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych. Niemniej, jeżeli zakłada Pani udział w projekcie np. emigrantów czy reemigrantów, których status na rynku pracy może być różny (mogą być to osoby bezrobotne, pracujące lub bierne zawodowo), koniecznym może się okazać monitorowanie wskaźnika Liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem w programie.
--------------------

Pytanie 2: Wśród wybranych wskaźników kluczowych (str. 23 Regulaminu) wskazano 2 wskaźniki produktu dotyczące osób biernych zawodowo:
  • Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie
  • Liczba osób biernych zawodowo, nieuczestniczących w kształceniu lub szkoleniu, objętych wsparciem w programie
Czy wystarczy, że we wniosku zostanie wskazany jeden z nich - zgodnie z przedmiotem konkursu dotyczący osób biernych zawodowo nieuczestniczących w kształceniu lub szkoleniu? Czy też Wnioskodawca zobligowany jest do wykazania obu wskaźników?

Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem konkursu Wnioskodawca zobowiązany jest do określenia i monitorowania w projekcie wskaźników określonych w PO WER, adekwatnie do przedmiotu i zakresu realizowanego projektu. W związku z powyższym, w przypadku objęcia wsparciem osób biernych zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, należy wybrać wskaźnik odpowiadający tej grupie docelowej: Liczba osób biernych zawodowo, nieuczestniczących w kształceniu lub szkoleniu, objętych wsparciem w programie. Nie ma konieczności wykazywania obydwu wskaźników.
--------------------

Pytanie 3:
W konkursie nr POWR.01.02.01-IP.25-08-K03/18 w punkcie 2.3 Grupa docelowa projektów (regulamin str. 16) jako uczestnicy projektu wymieniane są osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych. W dokumentacji konkursowej nie ma definicji umowy krótkoterminowej, proszę o informację na temat okresu czasu trwania umowy, która może być rozumiana jako umowa krótkoterminowa.
 
Odpowiedź:
Zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 (Podrozdział 2.2. – Słownik pojęć),  umowa krótkoterminowa to umowa wskazująca na zawarcie stosunku pracy lub innej formy zatrudnienia, zawarta na czas określony, który upływa w okresie realizacji projektu lub trwa nie dłużej niż 6 miesięcy.
--------------------
 
Pytanie 4:
Uczestnikami projektu będą osoby z następujących grup docelowych: osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilno-prawnych, zgodnie z definicjami zawartymi w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020. Czy osobom zakwalifikowanym do projektu jako osoby pracujące będzie przysługiwać stypendium szkoleniowe/stażowe?
 
Odpowiedź:
Zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 (Podrozdział 3.5 Warunki i procedury udzielania poszczególnych form wsparcia przez podmioty inne niż PUP-y), osobom uczestniczącym w szkoleniach przysługuje stypendium szkoleniowe, a stażystom w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium stażowe. Osobom zakwalifikowanym do projektu jako osoby pracujące przysługuje stypendium szkoleniowe/stażowe.
--------------------

Pytanie 5:
Wnioskodawca zamierza objąć wsparciem wyłącznie osoby bierne zawodowo, co jest zgodne z dokumentacją konkursową.
W Regulaminie konkursu na stronie 24 jest następujący wymóg „Wymagany poziom efektywności zatrudnieniowej wynosi dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3)", który niesie za sobą konieczność dodania w generatorze odpowiedniego wskaźnika.
W związku z powyższym, czy przy braku wsparcia w projekcie dla osób bezrobotnych (i zarazem długotrwale bezrobotnych) w nazwie wskaźnika można pominąć osoby długotrwale bezrobotne, a więc wskaźnik znajdujący się we wniosku przyjąłby nazwę: „Wskaźnik poziomu kryterium efektywności zatrudnieniowej dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym osoby z niepełnosprawnościami, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3))"?
 
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisem w rozdz. 2.6 Wymagania w zakresie wskaźników Regulaminu konkursu Wnioskodawca zobowiązany jest do określenia we wniosku o dofinansowanie wskaźników określonych w PO WER, adekwatnych do przedmiotu i zakresu realizowanego projektu. Jeśli Wnioskodawca zamierza objąć wsparciem w projekcie wyłącznie osoby bierne zawodowo, w nazwie wskaźnika nie wystąpią osoby bezrobotne i długotrwale bezrobotne.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli Wnioskodawca zakłada udział w projekcie np. emigrantów czy reemigrantów, wśród nich mogą znaleźć się nie tylko osoby bierne zawodowo, ale i bezrobotne czy pracujące. Gdyby taka sytuacja zaistniała, obowiązkowe będzie monitorowanie wskaźników dotyczących tych osób.
--------------------

Pytanie 6:
W systemie Sowa NIE MA MOŻLIWOŚCI pisania projektu w ramach ww. Konkursu. 2 runda od 28.06 do 06.07. Zachodzi zatem nierówne traktowanie wnioskodawców z tego samego konkursu bowiem w ramach 1 rundy projekt można było pisać 1 miesiąc co jest zgodne z ustawą wdrożeniową. Natomiast czas od 28.06 do 06.07 jest to czas na składanie wniosków. Proszę o wyjaśnienia. 
 
Odpowiedź:
Chwilowy brak możliwości przygotowywania wniosku o dofinansowanie projektu w odpowiedzi na ogłoszony w dniu 6 marca br. konkurs nr POWR.01.02.01-IP.25-08-K03/18 wynikał z wcześniejszej konfiguracji ustawień w Systemie Obsługi Wniosków Aplikacyjnych, które obecnie zostały już tak zmienione, aby można było bez ograniczeń edytować dokumenty związane z naborem.
Jednocześnie informujemy, że termin naboru wniosków o dofinansowanie w ramach II rundy konkursu został przesunięty – informacje o zmianie Regulaminu w tym zakresie dostępne są na stronie internetowej IOK.
Informacje o publikacji dokumentu