Powiatowy Urząd pracy w Bytowie informuje, że od dnia 01.06.2025 zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621 t.j.) oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi są składane wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy internetowej praca.gov.pl. Oświadczenia składane elektronicznie muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Oświadczenia w formie tradycyjnej pozostaną bez rozpoznania!
Osoba, która nie posiada profilu zaufanego, mająca dostęp do konta elektronicznego w banku, może uzyskać profil zaufany bez wychodzenia z domu. Szczegółowe informacje na ten temat na stronie www.pz.gov.pl.
Oświadczenia po wpisaniu do ewidencji oświadczeń, będą wysyłane do wnioskodawcy lub działającego w sprawie pełnomocnika w postaci dokumentu elektronicznego.
Na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi mogą pracować obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy pod warunkiem, że:
- cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terytorium RP;
- cudzoziemiec nie będzie wykonywał prac sezonowych;
- powierzenie pracy cudzoziemcowi nie będzie dotyczyło przypadków, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. c–e ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (m.in. prezes, członek zarządy, prokurent);
- okres wykonywania pracy określony w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi nie będzie dłuższy niż 24 miesiące
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia tego oświadczenia
Wpisu oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń dokonuje urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce pobytu stałego polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi w terminie do 7 dni roboczych od dnia otrzymania tego oświadczenia, a w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego oświadczenia.
W celu przypomnienia informujemy, że podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, składając oświadczenie dołącza do oświadczenia dodatkowo wymagane załączniki :
- kopię strony paszportu z danymi osobowymi cudzoziemca,
- dowód wpłaty - podmiot przed złożeniem oświadczenia dokonuje wpłaty w wysokości 100,00 zł na rachunek bankowy tut. Urzędu tj. PKO Bank Polski S.A.
31 1020 2791 0000 7502 0269 4453.
W tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko cudzoziemca, datę jego urodzenia oraz formę ubiegania się o legalne zatrudnienie tj. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Wpłaty prosimy dokonywać indywidualnie dla każdego cudzoziemca. Opłata jest wnoszona w związku ze złożeniem oświadczenia i nie podlega zwrotowi, z wyjątkiem sytuacji gdy pracodawca przekazał środki na rachunek bankowy Urzędu, ale nie złożył oświadczenia. - w przypadku reprezentowania podmiotu przez pełnomocnika – upoważnienie do jego reprezentowania (druk do pobrania na stronie www.bytow.praca.gov.pl w zakładce „Zatrudnianie cudzoziemca na podstawie oświadczenia” – Upoważnienie dla Powiatowego Urzędu Pracy
- oświadczenie podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi dotyczące okoliczności o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 lit-c-g ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621 t.j.) - druk do pobrania na stronie www.bytów.praca.gov.pl. w zakładce „Zatrudnianie cudzoziemca na podstawie oświadczenia” - Oświadczenie o niekaralności.
- kopię karty pobytu/wizy cudzoziemca (gdy dotyczy)
UWAGA – Wymienione powyżej załączniki dołączone do oświadczenia muszą być podpisane elektronicznie!
Złożenie niewypełnionego oświadczenia lub brak kompletu dokumentów będzie skutkowało wezwaniem od uzupełnienia braków formalnych. Nieuzupełnienie braków w przewidzianym terminie spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia.
Starosta wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu, nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
Jeżeli zostanie popełniony błąd podczas składania wniosku o oświadczenie, można za pomocą praca.gov.pl zrobić korektę tego wniosku.
Uwaga
Można korygować tylko oświadczenia, które nie są wpisane do ewidencji.
Wpis nowego oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, jeżeli:
- nastąpiła zmiana siedziby, miejsca stałego pobytu, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, nazwy lub formy prawnej polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi lub pracodawcy użytkownika;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- zwiększono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określone w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi nie więcej niż do pełnego wymiaru czasu pracy;
- nastąpiła zmiana nazwy stanowiska pracy bez zmiany zakresu obowiązków cudzoziemca.
Pracodawca, którego oświadczenie zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń;
- wcześniejszym zakończeniu pracy przez cudzoziemca lub o tym, że cudzoziemiec pracy nie podejmie (ostatecznie).
Powiadomienia o podjęciu, niepodjęciu, zakończeniu lub o tym, że cudzoziemiec pracy nie podejmie, należy składać za pośrednictwem platformy praca.gov.pl Informacje złożone w inny sposób będą pozostawiane bez rozpoznania.
Obowiązek powiadomienia o podjęciu, niepodjęciu, wcześniejszym zakończeniu pracy lub o tym, że cudzoziemiec pracy nie podejmie dotyczy również oświadczeń wpisanych do ewidencji przed dniem 1 czerwca 2025 r. (chyba, że taka informacja została już zgłoszona przed dniem 1 czerwca 2025 r.).
Niedopełnienie obowiązku informowania o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca podlega karze grzywny.
Zgłoszenie informacji o tym, że cudzoziemiec nie podejmie pracy lub zakończył ją wcześniej, skutkuje unieważnieniem oświadczenia z mocy prawa.
Inne obowiązki podmiotu związane z procedurą oświadczeń (dotyczy również oświadczeń wpisanych do ewidencji przed dniem 1 czerwca 2025 r.):
- uwzględnienie w umowie z cudzoziemcem warunków określonych w oświadczeniu lub zmiany warunków, które nie wymagają nowego oświadczenia;
- przesłanie przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi, do urzędu pracy, który wpisał oświadczenie do ewidencji, kopii umowy zawartej z cudzoziemcem;
- dostosowanie wysokości wynagrodzenia cudzoziemca do kwoty nie niższej niż aktualna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub kwota określona według minimalnej stawki godzinowej;
- podwyższenie wynagrodzenia cudzoziemca proporcjonalnie do zwiększenia wymiaru czasu pracy cudzoziemca zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy lub liczby godzin, w których cudzoziemiec wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- przekazanie cudzoziemcowi kopii oświadczenia wpisanego do ewidencji;
- zachowanie należytej staranności w postępowaniu dotyczącym wpisu oświadczenia do ewidencji;
- poinformowanie cudzoziemca w formie pisemnej, w języku zrozumiałym dla niego, o prawie wstępowania do związków zawodowych, przysługującym mu na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854 oraz z 2025 r. poz. 39)
Ponadto poniżej przedstawiamy przesłanki odmowy wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń
Dotyczące pracodawcy
- Posiada zaległości w ZUS
- Posiada zaległości w US
- Nie posiada środków finansowych do pokrycia kosztów zatrudnienia cudzoziemca
- Nie zatrudnia cudzoziemców po wpisaniu oświadczenia - praca dla pozoru
- Nie zgłasza do ubezpieczenia społecznego pracowników
- Został ukarany lub skazany za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca
- Działa w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium RP
- Nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi
- Udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli instytucjom kontrolnym w okresie ostatnich dwóch lat
- Deleguje pracowników do innego pracodawcy w sytuacji gdy jest agencją zatrudnienia
Dotyczące cudzoziemca
- Nie posada wymagań kwalifikacyjnych na danym stanowisku (zawód regulowany)
- Został skazany m.in. za fałszowanie dokumentów,
- Jest cudzoziemcem niepożądanym na terytorium RP
- W okresie dwóch lat poprzedzających dzień złożenia oświadczenia, posiadał oświadczenie na, które wjechał na terytorium RP w celu wykonywania pracy i jej nie podjął
Ścieżka rejestracji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi drogą elektroniczną:
- wejść na stronę www.praca.gov.pl,
- wybrać ze strony głównej zakładkę "Zatrudnianie cudzoziemców”,
- wybrać link „Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi”,
- wybrać ponownie „Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (PSZ-OPWP), w przypadku agencji pracy tymczasowej (PSZ-OPWPA),
- wybrać z listy urzędów pracy – Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie,
- przejść do edycji wniosku, wypełnić, dołączyć powyższe załączniki i wysłać.