Funkcjonariusz straży granicznej - ochrania granicę państwa na lądzie, morzu i w powietrzu, kontroluje ruch graniczny, rozpoznaje i wykrywa przestępstwa i wykroczenia w zakresie określonym ustawą o ochronie granicy państwa.
Zadania zawodowe:
- organizowanie i przeprowadzanie kontroli ruchu granicznego;
- wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy państwowej, w tym wiz;
- rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców;
- ochrona nienaruszalności znaków i urządzeń służących do ochrony granicy państwowej;
- gromadzenie i przetwarzanie informacji z zakresu ochrony granicy państwowej
oraz udostępnianie ich właściwym organom państwowym; - nadzór nad eksploatacją polskich obszarów morskich oraz przestrzeganiem przez statki obowiązujących przepisów;
- ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej poprzez prowadzenie obserwacji statków powietrznych i obiektów latających, przelatujących przez granicę państwową na małych wysokościach, oraz informowanie o tych przelotach właściwych jednostek Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej;
- zapobieganie transportowaniu bez wymaganego zezwolenia przez granicę państwową odpadów i szkodliwych substancji chemicznych, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Służbę w Straży Granicznej może podjąć osoba, która spełnia następujące kryteria: posiada wyłącznie obywatelstwo polskie, nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich, posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz posiada co najmniej średnie wykształcenie. Ze względu na charakter wykonywanych zadań często w ofertach pracy preferowani są absolwenci studiów wyższych (kierunki: administracja, prawo, informatyka filologia: angielska, rosyjska, niemiecka). Nabór do Straży Granicznej jest zdecentralizowany - odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap: wstępna rozmowa kwalifikacyjna, testy psychologiczne oraz badanie psychofizjologiczne. Po uzyskaniu pozytywnej oceny z I etapu kandydat może przystąpić do II etapu, który składa się z: testu pisemnego z wiedzy ogólnej, testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego, testu sprawności fizycznej, rozmowy kwalifikacyjnej oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przez komisję lekarską.
Wymagania psychofizyczne:
W zawodzie funkcjonariusza straży granicznej niezwykle istotna jest umiejętność bezwzględnego stosowania się do obowiązujących procedur. Niezbędna jest też znajomość przepisów prawnych z wielu dziedzin. W związku z tym, że praca polega na ciągłym kontakcie z ludźmi, funkcjonariusz powinien odznaczać się wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami interpersonalnymi. Powinien także umieć jasno i zrozumiale wysławiać się w języku polskim i znać języki obce, aby móc skutecznie komunikować się z cudzoziemcami. Niezwykle ważne są takie cechy, jak podzielność uwagi, spostrzegawczość i dobra pamięć. W zawodzie tym niezbędna jest dobra sprawność fizyczna, a także dobry słuch i wzrok, w tym zdolność rozróżniania barw, widzenie o zmroku, oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Słaba sprawność fizyczna, znaczne wady wzroku czy słuchu, choroby psychiczne, nadpobudliwość układu nerwowego są przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Nabór do Straży Granicznej jest zdecentralizowany. Wolne miejsca pracy dla funkcjonariuszy straży granicznej ogłaszane są przez Oddziały Straży Granicznej zlokalizowane w całym kraju. Szczegółowe informacje o naborze oraz adresy jednostek organizacyjnych SG są dostępne na stronie internetowej www.strazgraniczna.pl.
Szkoły:
Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 92, 75-531 Koszalin
tel. 94 344 47 02
e-mail:komendant.cossg@strazgraniczna.pl
https://www.cos.strazgraniczna.pl/
Szczegółowe informacje o naborze oraz adresy jednostek organizacyjnych SG są dostępne na stronie internetowej www.strazgraniczna.pl
Osoby przyjęte do służby w Straży Granicznej kierowane są na szkolenie do Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie lub Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie.
Szkolenie trwa 8 miesięcy i składa się z:
- 5 miesięcznego szkolenia podstawowego;
- 3 miesięcznego szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej lub szkoły chorążych (dla osób posiadających wyższe wykształcenie).
Każdy etap szkolenia kończy się egzaminem.
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl