Aktualności urzędu

„Analiza zapotrzebowania na zawody i kompetencje wśród przedsiębiorców działających w obszarze inteligentnej specjalizacji województwa podlaskiego - przemysł metalowo-maszynowy, szkutniczy i sektory z nim powiązane” - raport z badania

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wynikami najnowszego badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku pt. „Analiza zapotrzebowania na zawody i kompetencje wśród przedsiębiorców działających w obszarze inteligentnej specjalizacji województwa podlaskiego - przemysł metalowo-maszynowy, szkutniczy i sektory z nim powiązane". Badanie miało na celu poznanie potrzeb kadrowych i kompetencyjnych przedsiębiorstw z branży metalowo-maszynowej i szkutniczej, a przeprowadzono je za pomocą różnorodnych metod badawczych, takich jak analiza danych zastanych, ankiety telefoniczne i internetowe, wywiady pogłębione z przedstawicielami pracodawców i jednostek edukacyjnych, analiza ogłoszeń o pracę oraz panel ekspercki.  Badanie zostało zrealizowane w 2024 roku przez konsorcjum firm, tj. Instytut Badawczy IPC sp. z o.o. z Wrocławia oraz Agencję Badawczą EDBAD sp. z o.o. z Łodzi.
Branża metalowo-maszynowa i szkutnicza stanowi istotny element gospodarki województwa podlaskiego, zapewniając zatrudnienie dla ponad 15 tys. osób, czyli 3,6% ogółu pracujących w regionie. Rynek pracy w sektorze metalowo-maszynowym skoncentrowany jest w Białymstoku i powiecie białostockim, zaś istotnym ośrodkiem szkutnictwa pozostaje również powiat augustowski. Przedsiębiorstwa te zajmują się przede wszystkim przetwórstwem metali oraz produkcją maszyn i urządzeń na potrzeby różnych sektorów gospodarki, głównie innych firm produkcyjnych, firm budowlanych oraz firm związanych z sektorem rolnym.
Wraz z rozwojem branży przedsiębiorcy sygnalizują problemy z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Jedynie 40% przedstawicieli badanych przedsiębiorstw stwierdziło, że region oferuje wystarczającą liczbę wykwalifikowanej siły roboczej na potrzeby sektora. Dlatego też część firm zatrudnia cudzoziemców. Przedstawiciele firm są świadomi obecnych trendów w przemyśle, takich jak automatyzacja i cyfryzacja, jednak zauważają, że w regionie największe zapotrzebowanie wciąż dotyczy pracowników obsługujących ręcznie urządzenia przemysłowe, takich jak szlifierze, frezerzy, spawacze czy laminiarze w przemyśle szkutniczym.
Choć sektor wykazuje tendencje do wdrażania nowych technologii, takich jak automatyzacja i cyfryzacja, większość firm to mikroprzedsiębiorstwa, które rzadko inwestują w kadry naukowo-badawcze. Utrzymanie konkurencyjności sektora wymaga intensyfikacji działań w zakresie innowacji, a w wielu przypadkach odpowiedniego wsparcia instytucjonalnego. Tylko ¼ badanych firm ma wiedzę o instytucjach wspierających firmy (IOB) z branży metalowo-maszynowej i szkutniczej w województwie podlaskim oraz korzysta z ich wsparcia.
Cały raport z badania znajdą Państwo na stronie internetowej WUP w Białymstoku https://wupbialystok.praca.gov.pl/analizy-i-opracowania-tematyczne-badania-wlasne. Życzymy owocnej lektury.