Animator kultury

Print Drukuj

Animator kultury upowszechnia kulturę w placówkach kulturalno-oświatowych i lokalnie. Do jego zadań należy planowanie procesów animacji, organizowanie pracy instytucji kultury, imprez kulturalnych, oraz wspieranie aktywności twórczej w społeczności. Wymaga się, by animatorzy mieli wyższe wykształcenie, preferując kierunki związane z animacją kultury, a także posiadali wiedzę o historii sztuki, organizacji wydarzeń oraz promocji w mediach.

Osoby w tym zawodzie powinny cechować się pasją, kreatywnością, umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji i dyscypliną. Praca wymaga również umiejętności artystycznych, cierpliwości i wyrozumiałości, zwłaszcza w pracy z różnymi grupami wiekowymi. Przeciwwskazania obejmują niepełnosprawność umysłową i poważne zaburzenia wzroku lub słuchu.

Animatorzy mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach kultury, oświaty, świetlicach, czy prowadzić własną działalność gospodarczą. Kluczowe instytucje edukacyjne, gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje, to Uniwersytet Łódzki, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi.

Informacje o wybranych załącznikach

  • Animator kultury 2020:

    Załącznik dotyczy zawodu animatora kultury, który zajmuje się upowszechnianiem kultury w różnych instytucjach oraz środowisku lokalnym. Kluczowym punktem jest to, że animatorzy potrzebują wykształcenia wyższego i umiejętności organizacyjnych, a ich praca wiąże się z aktywnym promowaniem kultury i organizowaniem wydarzeń kulturalnych.

Pełne treści załączników znajdziesz w artykule.


Animator kultury zajmuje się upowszechnianiem kultury w placówkach kulturalnooświatowych i w środowisku lokalnym. To osoba silnie związana z szeroko pojętą kulturą, promująca ją, uświadamiająca ludziom jej znaczenie, inspirująca do działania w jej obszarze.
 

Zadania zawodowe:

 
  • planowanie procesu animacji kultury;
  • organizowanie pracy placówek kultury (muzeum, galeria sztuki, teatr, dom/ośrodek kultury, biblioteka);
  • organizowanie imprez kulturalnych, konkursów, odczytów, festiwali, wystaw, dyskotek, festynów itp.;
  • pobudzanie aktywności kulturalnej, twórczej i artystycznej w środowisku oraz kształtowanie upodobań i zainteresowań w tym zakresie;
  • realizowanie programu kół miłośników sztuki, stowarzyszeń twórczości artystycznej, dyskusyjnych klubów filmowych itp.;
  • wspomaganie artystycznej (plastycznej, muzycznej i literackiej) twórczości amatorskiej;
  • pozyskiwanie środków finansowych na organizowane przedsięwzięcia kulturalne;
  • współpraca instytucjami wspierającymi, sponsorami oraz wykonawcami imprez kulturalnych i artystycznych;
  • prowadzenie dokumentacji związanej;
  • z działalnością placówki upowszechniania kultury.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Na stanowisko animatora zatrudniane są najczęściej osoby posiadające wyższe wykształcenie. Preferowane są kierunki studiów umożliwiające studiowanie na ścieżce kierunkowej „animacja kultury" np. na pedagogice lub kulturoznawstwie. Pomocne może być wykształcenie artystyczne albo studia podyplomowe z zarządzania kulturą. Od kandydatów wymaga się dobrej znajomości historii sztuki i kultury oraz ogólnej wiedzy o kulturze, w tym o najnowszych trendach, twórcach i działalności innych ośrodków artystycznych. Niezbędna jest wiedza na temat produkcji rozmaitych imprez kulturalnych (od strony technicznej, logistycznej, finansowej, merytorycznej czy zapewnienia bezpieczeństwa realizacji imprezy) oraz związana z promocją działań placówki w mediach. Pożądana jest także znajomość języków obcych ze względu na ich przydatność przy organizowaniu imprez międzynarodowych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Praca animatora to zawód dla ludzi z pasją, których cechuje duża aktywność oraz zaangażowanie. Liczy się w nim kreatywność,  elastyczność oraz umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ważne jest również posiadanie umiejętności organizacyjnych, praca wymaga bycia osobą zdyscyplinowaną, samodzielną i odpowiedzialną. Często od animatorów wymagane jest posiadanie konkretnych umiejętności artystycznych i sportowych, związanych np. z aktorstwem, tańcem, plastyką, muzyką czy fotografią. Ze względu na pracę z ludźmi powinien być osobą cierpliwą, wyrozumiałą oraz odporną emocjonalnie. Animatorzy pracują z różnymi grupami odbiorców, dlatego powinni posiadać odpowiednie podejście oraz umiejętność nawiązywania kontaktu z dzieckiem lub osobą starszą.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Zawód animatora kultury nie wymaga spełniania jakichś szczególnych warunków fizycznych. Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w tym zawodzie może być niepełnosprawność umysłowa, zaburzenia emocjonalne oraz poważne wady wzroku i słuchu.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Animator może podjąć pracę w instytucjach kultury, instytucjach oświatowych, świetlicach środowiskowych i socjoterapeutycznych, placówkach wychowawczych prowadzonych przez instytucje państwowe, samorządowe czy pozarządowe. Może pracować także dla prywatnych firm eventowych, organizujących wydarzenia artystyczne i kulturalne, a także prowadzić własną działalność gospodarczą w tym obszarze.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Łódzki

ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź
tel. 42 635 40 86
e-mail: rekrutacja@uni.lodz.pl
www.rekrutacja.uni.lodz.pl
 

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

 ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 42 631 58 00
e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 732 74 00
e-mail: filiapt@ujk.edu.pl
www.unipt.pl
 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

plac M. Curie-Skłodowskiej 5, 20-031 Lublin
tel. 81 537 58 80
e-mail: rekrutacja@umcs.pl
www.umcs.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu