Specjalista do spraw animacji multimedialnej

Print Drukuj

 

Specjalista do spraw animacji multimedialnej planuje, projektuje i tworzy animacje przeznaczone do publikacji w szeroko pojętych multimediach.

Zadania zawodowe:

  • analizowanie założeń w celu dobrania optymalnych środków i działań dotyczących tworzenia projektu animacji multimedialnej;
  • przygotowywanie wstępnych wariantów projektu animacji multimedialnej;
  • konsultowanie i precyzowanie wybranego wariantu projektu animacji multimedialnej;
  • dobieranie środków i narzędzi potrzebnych do realizacji założeń projektu animacji multimedialnej;
  • realizowanie założeń projektu animacji multimedialnej;
  • weryfikowanie projektu animacji multimedialnej w odniesieniu do założeń na poszczególnych etapach pracy
  • i wprowadzanie ewentualnych korekt;
  • przygotowywanie końcowej animacji multimedialnej do publikacji w kanałach transmisyjnych;
  • organizowanie stanowiska pracy z uwzględnieniem przepisów BHP, ochrony przeciwpożarowej, przeciwporażeniowej i środowiska oraz zasad ergonomii.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

W zawodzie specjalisty do spraw animacji multimedialnej wymagane jest wykształcenie wyższe pierwszego stopnia. Kwalifikacje w zawodzie wymagają współistnienia dwóch rodzajów kompetencji: artystycznych i technicznych (informatycznych). Stąd kierunki studiów odpowiadające temu zawodowi oferowane są przez dwa rodzaje uczelni: artystyczne i techniczne (informatyka), głównie jako specjalizacje. Każdy z tych kierunków kształcenia prowadzi do kompetencji i kwalifikacji we właściwej sobie dziedzinie. Stąd też w zależności od typu ukończonej uczelni absolwenci będą się cechowali rozszerzonymi kompetencjami jednego lub drugiego rodzaju. W związku z szybkim postępem w dziedzinie technologii cyfrowych specjalista do spraw animacji multimedialnej powinien nieustannie dokształcać się z zakresu aktualnie stosowanych narzędzi, technik, technologii, zgodnie z tendencjami w tej dziedzinie. Wiedza powinna być uzupełniana kursami kwalifikacyjnymi dotyczącymi nowych technologii i narzędzi komputerowych stosowanych przy tworzeniu treści multimedialnych.

Wymagania psychofizyczne:

Wykonywanie zawodu specjalisty do spraw animacji multimedialnej wymaga kreatywnej, długotrwałej pracy z komputerem oraz innymi urządzeniami elektronicznymi. Z tego powodu osobę pracującą na tym stanowisku powinien cechować dobry wzrok i słuch. Specjalistę do spraw animacji multimedialnych powinny cechować spostrzegawczość, dokładność, cierpliwość, wyobraźnia przestrzenna, techniczna, plastyczna i ruchowa, podzielność uwagi, pomysłowość, zdolność twórczego i analitycznego myślenia, wyobraźnia i zmysł artystyczny. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna wykazywać się odpornością na stres, zdolnością do pracy pod presją czasu, dobrą organizacją pracy, umiejętnością pracy w zespole, a niekiedy predyspozycjami do kierowania zespołem.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Poważniejsze wady narządów zmysłów, których nie da się skorygować (np. daltonizm), dyskwalifikują z wykonywania tego zawodu.

Dopuszcza się zatrudnienie na stanowisku specjalisty do spraw animacji multimedialnej osoby o umiarkowanej niepełnosprawności ruchowej pod warunkiem, że niepełnosprawność ta nie ma wpływu na zdolności manualne niezbędne do pracy z komputerem.

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Typowym miejscem pracy specjalisty do spraw animacji multimedialnej są: agencje reklamowe, domy mediowe, studia telewizyjne i filmowe, studia projektowania gier komputerowych, pracownie architektoniczne, pracownie projektowania przemysłowego, portale internetowe. Posiadając kompetencje specjalisty do spraw animacji multimedialnej, można pracować w zawodach pokrewnych: Grafik komputerowy multimediów; Projektant grafiki stron internetowych etc.

Szkoły:

Uniwersytet Łódzki

ul. Kopcińskiego nr 8/12, 90-232 Łódź

tel.: 42 635 46 48

e-mail: dziekanat@wpia.uni.lodz.pl

www.wpia.uni.lodz.pl

Społeczna Akademia Nauk

ul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź

tel. 42 664 66 66

e-mail: uczelnia@san.edu.pl

www.san.edu.pl

Politechnika Łódzka

90-924 Łódź, ul. Żeromskiego 116

tel. 42 631 21 51

e-mail: rekrutacja@info.p.lodz.pl

www.p.lodz.pl

Akademia Sztuk Pięknych

ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź

tel. 42 254 75 08

e-mail: rekrutacja@asp.lodz.pl

www.asp.lodz.pl

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Specjalista ds. animacji multimedialnej 2020
Specjalista ds. animacji multimedialnej 2020.pdf 261 KB
Informacje o publikacji dokumentu