Audytor/Kontroler

Print Drukuj

Audytor/Kontroler dokonuje obiektywnej i niezależnej oceny zadanych obszarów działalności jednostki i zachodzących w nich procesów celem ustalenia czy zadania jednostki zostały osiągnięte. Sprawdza czy prowadzona działalność jest zgodna z przepisami prawa i standardami wewnętrznej kontroli, w szczególności finansowej, zwłaszcza pod względem gospodarności, celowości, rzetelności, dokładności, kompletności, przejrzystości, efektywności i terminowości.
 

Zadania zawodowe:

  • Identyfikowanie i monitorowanie procesów istniejących w jednostce, w tym sprawdzenie czy przyjęte procedury są wdrażane i wykonywane;
  •  Dokonywanie opisów procesów, gromadzenie dokumentacji i informacji dotyczących tych procesów, a zwłaszcza informacji o systemie kontroli wewnętrznej;
  • Identyfikowanie oraz ocena ryzyka w procesach oraz prawdopodobieństwa jego wystąpienia;
  • Dokonywanie wstępnego przeglądu procesów;
  • Przygotowanie planu audytu;
  • Przeprowadzenie audyty – wykonywanie czynności sprawdzających;
  • Opracowanie wniosków i zaleceń dla kierownictwa jednostki audytowanej, mających na celu  prawidłowe funkcjonowanie jednostki pod względem merytorycznym i finansowym;
  • Sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonych zadań audytowych.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Kandydat na audytora powinien posiadać tytuł magistra ewentualnie licencjat. Preferowani są absolwenci kierunków: ekonomia, finanse, zarządzanie, albo studia o kierunku technicznym. Osoba musi przejść odpowiednie szkolenie dla audytorów, aby w konsekwencji móc pozytywnie zdać egzamin państwowy. Kolejnym krokiem jest ukończenie odpowiedniego szkolenia z zakresu znajomości i interpretacji wymagań normy ISO i uzyskanie certyfikatu audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością ISO. Kursy tego typu zakończone są egzaminem państwowym uprawniającym do wykonywania zawodu audytora.
 

Wymagania psychofizyczne:
 

Osoba aplikująca na stanowisko audytora/kontrolera powinna  charakteryzować się: dyspozycyjnością, samodzielnością w realizacji zadań, umiejętnością przewidywania konsekwencji pociągnięć finansowych w firmie,  zdolnością kojarzenia,  chęcią podejmowania wyzwań, operatywnością i umiejętnością pracy w zespole, analitycznym i logicznym myśleniem, starannością, uczciwością i cierpliwością, spostrzegawczością i szybkością reagowania oraz koncentracją i podzielnością uwagi.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu to choroby psychiczne i upośledzenia umysłowe oraz znaczny stopień niepełnosprawności narządów wzroku, słuchu i mowy, choroby układu kostno- stawowego.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Audytor/Kontroler znajduje zwykle w jednostkach finansowych. Najbardziej znanymi z nich są firmy z wielkiej czwórki tj. EY, KPMG, PwC oraz Deloitte. Z reguły praca w tych firmach wiąże się z największym prestiżem i pensją. Pozostałe przedsiębiorstwa zajmujące się badaniem sprawozdań innych spółek to m.in. BDO, grupa PKF, Grant Thornton czy Mazars. Audytor również może podjąć pracę w małych firmach audytorskich, w firmach konsultingowych, które świadczą usługi audytorskie.
 

Szkoły:

Uniwersytet  Łódzki
Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny

ul. POW 3/5  pok. C-12
98-255 Łódź
tel. 48 635 51 32
e-mail: rekrutes@uni.lodz.pl
www.eksoc.uni.lodz.pl
 

Centrum Kształcenia Podyplomowego

ul. Sterlinga 26
90-212 Łódź
tel.: 42 29 95 637
e-mail: ckp@ahe.lodz.pl
www.ckp-lodz.pl
 

Instytut Kształcenia Menadżerów Jakości

os. Strusia 1A
31-807 Kraków
tel. 48 12 414 01 25
e-mail: biuro@ikmj.com
www.ikmj.com
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: sieradz@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Kontroler - audytor 2022
Kontroler - audytor 2022.pdf 553 KB
Informacje o publikacji dokumentu