Mieszkańcy województwa podlaskiego najczęściej podejmują pracę w handlu i w budownictwie, natomiast najrzadziej w kulturze, rozrywce, edukacji, komunikacji i informacji.
Od 2016 r. w Polsce prowadzone jest badanie jakościowe pn. Barometr zawodów, którego pomysł zaczerpnięty został ze Szwecji. Prognoza na 2024 r. obejmuje badanie zawodów zebranych w 168 grup. Do najbardziej deficytowych zawodów w Polsce należą: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników, siodłowych,
Lekarze, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych, psycholodzy i psychoterapeuci oraz spawacze, natomiast jest wyraźna nadwyżka ekonomistów.
Wyniki Barometru zawodów wskazują, iż w 2024 r. w Podlaskiem deficyt zasobów pracy wystąpi, tak jak w poprzedniej edycji badania, w 12 grupach zawodów. Wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników służb mundurowych, co wiąże się z tworzeniem nowych lub modernizacją istniejących jednostek sektora obrony narodowej. Jednym z najczęstszych powodów deficytów jest brak lub dezaktualizacja doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji i aktualnych uprawnień.
Prognozuje się, iż zmniejszenie rynków zbytu związane z niestabilną sytuacją geopolityczną wpłynie na spadek zapotrzebowania na pracowników w grupach zawodów: technicy mechanicy, mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń oraz lakiernicy, a automatyzacja procesów spowoduje ograniczenie popytu na pracę pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów i teleankieterów.
Jako odpowiedź na wskazane problemy Wojewódzki Urząd Pracy oferuje:
- wypracowanie mechanizmów współpracy pomiędzy 3 filarami regionalnej gospodarki: edukacja, przedsiębiorcy i instytucje rynku pracy, a także stworzenie sieci doradztwa zawodowego, opracowanie badań i analiz z tematyki szeroko pojętego uczenia się przez całe życie, wypracowanie mechanizmu oceny jakościowej prowadzonych przez szkoły zawodowe kierunków kształcenia – 21,5 mln zł;
- uruchomienie Podmiotowego Systemu Finansowania Usług, czyli dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji wśród pracowników podlaskich przedsiębiorców – 50 mln zł;
- program stypendiów zawodowych skierowany do uczniów szkół zawodowych z województwa podlaskiego – ok. 14,5 mln zł;
- promocja szkolnictwa zawodowego;
- działalność Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy poprzez analizę sytuacji na rynku pracy oraz opiniowanie kierunków kształcenia.