Zaświadczenia, które stwierdzają charakter, okres oraz rodzaj działalności wykonywanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
Osoby wykonujące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zamierzają wykonywać tę działalność w państwie członkowskim, gdzie jest ona regulowana, mogą ubiegać się o wydanie zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w RP oraz zawierającego informację o doświadczeniu zawodowym nabytym podczas wykonywania tej działalności na własny rachunek, a także podczas zatrudnienia przy jej wykonywaniu.
Zgodnie z art. 10 Ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (DzU z 2016 r. poz. 65) organem upoważnionym do wydawania zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej jest marszałek województwa albo inny wskazany przez niego organ:
- właściwy dla miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek;
- właściwy ze względu na ostatnie miejsce wykonywania działalności albo zatrudnienia przy jej wykonywaniu, w przypadku braku miejsca zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej osoby składającej wniosek.
W województwie podlaskim Marszałek Województwa Podlaskiego upoważnił do wydawania zaświadczeń Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku należy dostarczyć:
- wniosek o wydanie zaświadczenia;
- kopię strony z ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy – ze zdjęciem, datą i miejscem urodzenia,
- kopie dokumentów potwierdzających charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej przez wnioskodawcę oraz zawierających informacje o jego doświadczeniu zawodowym nabytym podczas wykonywania tej działalności na własny rachunek oraz podczas zatrudnienia przy jej wykonywaniu, w tym w charakterdze kierownika przedsiębiorstwa, w szczególności:
- świadectw pracy lub umów o pracę,
- umów cywilnoprawnych – w przypadku świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
- oświadczenie wnioskodawcy o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z numerem w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wraz z numerem identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiębiorca posiada takie wpisy i numery;
- dowód potwierdzający uiszczenie opłaty za wydanie zaświadczenia;
- oświadczenie o miejscu zamieszkania – dotyczy tylko osób mających zameldowanie poza woj. podlaskim, a zamieszkujących na jego terenie, lub osób nieposiadających zameldowania/niezamieszkujących w Polsce w sytuacji, gdy ostatnie miejsce wykonywania działalności albo zatrudnienia miało miejsce w woj. podlaskim.
Opłata:
wynosi 3% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w roku wydania zaświadczenia.
W 2023r. opłata (wyłącznie w polskiej walucie) wynosi 104,70 zł. Należy jej dokonać na rachunek:
Wojewódzki Urząd Pracy
ul. Pogodna 22
15-354 Białystok
nr konta:
36 1500 1344 1213 4003 1694 0000
z dopiskiem: „Opłata za wydanie zaświadczenia potwierdzającego doświadczenie zawodowe".
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. z 2016r. poz.1456);
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2016r. poz. 2265);
- Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE L 255 z 30.09.2005 r. z późn. zm.)
Przydatne strony:
Uznawanie kwalifikacji zawodowychDokumenty do pobrania: